Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej z 18 marca 2011 r. wprowadziła obowiązek przygotowywania corocznie przez gminy, powiaty i samorządy wojewódzkie oceny zasobów pomocy społecznej, która przedstawiana jest odpowiednio radzie gminy, radzie powiatu oraz sejmikowi województwa. Ocena ta wraz z rekomendacjami stanowi podstawę planowania budżetu na następny rok. Ocena zasobów pomocy społecznej zastąpiła od 2012 r. realizowany dotychczas bilans potrzeb pomocy społecznej.
Instytut Rozwoju Służb Społecznych w Warszawie w ramach projektu systemowego EFS nr 1.16 â Koordynacja na rzecz aktywnej integracji przygotował projekt narzędzia umożliwiającego ocenę zasobów pomocy społecznej w gminie, powiecie i województwie.
Narzędzie ma formę aplikacji internetowej i zostało oparte na już istniejącym rozwiązaniu Statystycznej Aplikacji Centralnej (SAC) w celu uproszczenia procesu korzystania z niego przez lokalne jednostki organizacyjne pomocy społecznej oraz zmaksymalizowania wykorzystania już istniejącej infrastruktury i dostępnych zasobów informatycznych.w celu dalszego ułatwienia procesu tworzenia oceny zasobów, OZPS umożliwia wykorzystanie danych już znajdujących się w systemach informatycznych pomocy społecznej oraz szeregu centralnych baz danych. W trakcie prac nad oceną w roku 2012 do 64% potrzebnych danych pobieranych był on automatycznie z innych systemów.
Narzędzie zostało po raz pierwszy użyte wiosną 2012 roku w trakcie oceny zasobów pomocy społecznej za rok 2011. Obecnie trwają prace nad jego ulepszeniem i pełniejszym dostosowaniem do potrzeb instytucji pomocy społecznej w Polsce.
Ocena Zasobów Pomocy Społecznej: